DCS

سیستم های کنترل در مجتمع های بزرگ

امروزه سیستم کنترل رکن اصلی هدایت پروسه ها در مراکز بزرگ صنعتی محسوب می شوند.  منظور از مجتمع های بزرگ مجموعه هایی چون:

  • پالایشگاه های نفت وگاز
  • مجتمع های پتروشیمی
  • نیروگاه های آبی، بخاری و سیکل ترکیبی
  • کارخانجات تولید فولاد، مس و مواد معدنی
  • کارخانجات سیمان

و موارد دیگری که در مقیاس اینگونه صنایع هستند، می باشد.

مدل های مختلف کنترل

آنچه امروز برای اتوماسیون یک واحد صنعتی استفاده می شود، حاصل تحقیقات و پیشرفتی است که در چند دهه گذشته صورت گرفته است. این توسعه در دو شاخه به شرح زیر انجام شده است

  • Factory Automation
  • Process Automation

تعریف سیستم DCS – Decentralized Control System

یک dcs مجموعه ای است از کنترلر های با قابلیت پردازش بیش از یک حلقه ( Multi – Loop ) این کنترلر ها که با یکدیگر نیز مرتبط هستند و هر یک می توانند از طریق واحدهای ورودی / خروجی خود به Field – Instrument ها متصل شده و بین ۱۰ تا ۱۰۰ حلقه را کنترل نمایند.

ارتباط بین این کنترلرها از طریق شبکه های صنعتی استاندارد صورت می گیرد. این تیپ سیستمهای کنترلی را اصطلاحا ” سیستمهای کنترل غیر متمرکز ” یا (Decentralized Control System)  نامیده می شوند گرچه امروزه عبارت ( Distributed Control System ) متداولتر است.

معماری سیستم کنترلی DCS

همانطور که از نامش معلوم است، DCS سه کیفیت عمده دارد.اولی توزیع عمل­ های متعدد کنترل در مجموعه­ های نسبتا کوچک از سیستم­های فرعی می باشد که نیمه خود مختار هستند و از طریق یک اتوبوس ارتباطی سرعت بالا با هم در ارتباطند.

بعضی از این عمل­ها شامل اکتساب داده، ارائه­ داده، کنترل پردازش، نظارت پردازش، گزارش اطلاعات، ذخیره و بازیابی اطلاعات می­شود.

بخش دوم DCS اتوماسیون صنعتی پردازش تولید به وسیله­ استراتژی­های کنترل پیشرفته­ ادغام کننده است.و مشخصه­ سوم،آرایش اشیاء به عنوان یک سیستم است.

DCS کل ساختار کنترل را به عنوان یک سیستم اتوماسیون واحد سازمان دهی می­کند که در آن سیستم­های فرعی مختلف از طریق یک ساختار فرماندهی مناسب و جریان اطلاعات،بهم پیوسته و متحد خواهند شد.

این بخش­های DCS در معماری اش که در دیاگرام زیر نشان داده شده، قابل مشاهده می باشد. المان­های پایه­ ای شامل شده در یک DCS شامل استگاه کار مهندسی،سیستم عامل یا HMI،قسمت کنترل پردازش یا قسمت کنترل محلی،دستگاه­های هوشمند و سیستم ارتباطی می­شود.

الکترونت مجری تخصصی اتوماسیون صنعتی

اسکرول به بالا